Rozwój osobisty i zawodowy? Studia na kierunku psychologia

W ostatnich latach wokół kierunku psychologia narosło wiele mitów. Coraz więcej jest chętnych na rozpoczęcie edukacji na tym kierunku, co spotyka się z różnymi opiniami. Niektórzy mówią, że to chwilowa moda, inni twierdzą, że to niewymagające studia, podczas których na naukę nie trzeba przeznaczyć wiele czasu. Tymczasem zdrowie psychiczne Polaków mocno kuleje. Czy warto studiować psychologię?

Menadżer, a może coach

Perspektywy pracy po studiach psychologicznych są bardzo duże. Absolwenci po uzyskaniu specjalistycznej edukacji najczęściej decydują się na pracę w placówkach medycznych lub otwierają prywatną praktykę. Coraz popularniejszym zawodem jest coach personalny, czyli osoba, która pełni funkcję doradczą w życiowych wyborach. Ogromny popyt na tego typu usługi zauważalny jest dziś zwłaszcza w większych miastach.

Kierunek studia psychologia Kraków umożliwia uzyskanie wykształcenia, które otwiera furtkę do pracy z dziećmi. W placówkach szkolnych i ośrodkach wychowawczych istnieje spore zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią pracować z tzw. trudną młodzieżą i rozwiązywać szkolne konflikty pomiędzy uczniami.

Ukończenie tego kierunku pozwala też pełnić funkcję doradczą osobom na wyższych stanowiskach. Niewykluczona jest również praca w korporacji lub w miejscu, które wymagania zarządzania firmą. Stanowisko menadżerskie to kolejna z wielu opcji rozwoju po studiach.

Nauka skutecznego porozumiewania się

Program studiów na kierunku psychologia od samego początku skupiony jest na szlifowaniu praktycznych umiejętności. Studenci uczą się, jak prowadzić skuteczne i konstruktywne dialogi, a także jak porozumiewać się z firmami, związkami, pracownikami czy pacjentami, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Na uczelni nie zabraknie też przedmiotów teoretycznych, wśród których znajdują się między innymi psychologia osobowości, wywiad i rozmowa psychologiczna, standardowe techniki diagnostyczne, biologiczne mechanizmy zachowania czy psychologia procesów.

Wyposażony w tak szeroką wiedzę absolwent gotowy jest podjąć pracę w ośrodkach i instytucjach prywatnych oraz państwowych, takich jak poradnie, ośrodki zdrowia, szkoły i przedszkola, placówki rehabilitacyjne czy ośrodki wczesnej interwencji.

Ścieżki kształcenia

Każda uczelnia będzie oferować nowoczesne ścieżki kształcenia dla swoich studentów, bazując na aktualnym zapotrzebowaniu na rynku pracy. Stąd też przyszli żacy mogą obrać kierunek z nastawieniem na specjalizację o nazwie psychologia menadżerska czy psychologia coachingu, oparta na wsparciu, rozwoju i mediacjach. Wiedza przekazywana z rąk autorytetów w dziedzinie psychologii gwarantuje solidne przygotowanie do przyszłego zawodu.

Wynagrodzenie

Kolejnym mitem, jaki krąży o pracy psychologa, jest stwierdzenie, że to praca mało płatna i nużąca. Ta dziedzina medycyny ma tak wiele specjalizacji, że w każdej można odnieść sukces i zarabiać godziwe pieniądze. Specjaliści są zdania, że psycholog będzie wkrótce jednym z najbardziej pożądanych zawodów, nie tylko w kontekście pandemii, lecz i w sferach osobistych.

Poprzedni post 2 kroki, które sprawią, że czytanie stanie się nawykiem
Następny post Dziedziny nauk społecznych