Co każdy rodzic wiedzieć powinien o egzaminach dziecka? Co zrobić, gdy ma się skryte dziecko?

Są rodzice, którzy interesują się sprawami swoich pociech, ale są i tacy, którzy zdecydowanie nazbyt się interesują. Choć trzeba jeszcze wymienić grupę opiekunów, która zwyczajnie nie ma pojęcia nawet o tym, do jakiej szkoły dziecko chodzi. Jednak rodzice powinni być świadomi spraw swoich dzieci i to jest ich obowiązek. Tutaj pojawia się jakże uzasadnione pytania: co każdy rodzic wiedzieć powinien o egzaminach dziecka? Co zrobić, gdy ma się skryte dziecko? Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Obowiązki rodziców względem dziecka to nie tylko wikt i opierunek

Każdy rodzic ma obowiązki wobec swoich dzieci. Nie chodzi tylko, że musi je utrzymywać, ale powinien się też troszczyć. Niepisanym, acz oczywistym obowiązkiem jest wiedza na temat własnych dzieci. Częste rozmowy, ale i wychowanie oparte na demokracji, a nie autokracji rzeczywiście w tym pomagają. Pomyślcie tylko, że są opiekunowie, którzy zwyczajnie nie wiedzą nawet jak wygląda egzamin ósmoklasisty. Trzeba przyznać, że jest to przerażające, biorąc pod uwagę fakt, że to pierwszy ważny egzamin w życiu dziecka i może wywoływać u niego duży stres. Czasami dzieci udają, że są zadowolone, że rodzice nie interesują się ich sprawami, czy szkołą, ale najczęściej tylko wkładają taką „maskę”, gdyż rzeczywistość jest zupełnie inna. Dzieciom jest przykro i czują się nieważne dla swoich rodziców. Jeżeli dziecko chce się pochwalić choćby rolą w przedstawieniu, a rodzic mówi „później, bo nie mam czasu”, to wyraźnie wysyła znak do swojego dziecka, że jego sprawy się nie liczą. Taką postawą żaden rodzic nie sprawi, że jego relacje z dzieckiem będą dobre, a wręcz przeciwnie trudno będzie znaleźć prawdziwą więź.

Co zrobić, gdy dziecko wiedzą nie chce się dzielić?

Dziecko może być skryte w sobie, ale też owa skrytość może być odpowiedzią na wychowanie. Trudno wyobrazić sobie, że dziecko, które nie ma wsparcia nagle zacznie się zwierzać opiekunom ze swoich problemów. Szczególnie dzieje się tak w sytuacji, gdy wcześniej dziecko chciało rozmawiać, ale rodzice zawsze zasłaniali się brakiem czasu. Oczywiście trzeba szukać kontaktu z własną pociechą, jednak trudno nawiązać realną więź, jeżeli wcześniej relacje się zaniedbywało. Dochodzi potem do kuriozalnych sytuacji, że rodzice zastanawiają się, jaki jest czas trwania egzaminu ósmoklasisty. Nie zawsze wina leży też po stronie rodziców, bo dziecko może wykazywać typ osobowości introwertycznej, a to oznacza, że z natury jest zamknięte w sobie. Nie oznacza to jednak, że nie można z nim rozmawiać. Czasami najlepszą rozmową jest cisza, czyli wystarczy usiąść obok niego i pomilczeć wspólnie po wypowiedzeniu słów, że zawsze może na Was liczyć i zawsze jesteście z niego dumni. Dzięki temu lepiej przeżywa się sukcesy, ale i człowiek lepiej radzi sobie z porażkami.

Co każdy rodzic wiedzieć powinien o egzaminie ósmoklasisty swojego dziecka?

Każdy rodzic powinien znać daty egzaminu, ale też to, z jakiego przedmiotu trzeba je zdawać. Przyda się też wiedza na temat zakresu materiału, ale i czasu trwania samego egzaminu. Dzięki tej wiedzy możecie przypominać dziecku, że trzeba się uczyć, ale też sprawdzać jego postępy w nauce, a w razie konieczności także mu pomóc. Chyba zdajecie sobie sprawę, że ostatni rok szkolny nie należał do udanych i trzeba przyznać, że nauczanie zdalne nie do końca się sprawdziło. Problemem są też zaległości, jakie uczniowie mają. Powinniście sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nadrabialiście zaległości z dziećmi, czy raczej niespecjalnie się tym interesowaliście.

Wsparcie ma znaczenie

Każdy rodzic musi interesować się sprawami swoich dzieci, ale jednak nie może naruszać ich prywatności. A to oznacza, że czytanie pamiętnika czy też SMS-ów jest rzeczą naganną. Chyba, że macie podejrzenie, że z Waszym dzieckiem dzieje się coś złego i zwyczajnie się o nie troszczycie. Ale musicie tak działać, aby dziecko Was nie nakryło, bo rzeczywiście Wasze relacje mogą się jeszcze pogorszyć. Jeżeli jednak budowaliście relację z dzieckiem od samego początku, to nie musicie przeszukiwać jego rzeczy, bo w razie problemu zwróci się do Was po pomoc.

Bycie dobrym rodzicem nie jest łatwe, ale jest niezbędne, by wychować szczęśliwego i otwartego człowieka, nawet jeżeli ma naturę introwertyka.

Poprzedni post Edukacja z zdobywanie kwalifikacji.
Następny post 2 kroki, które sprawią, że czytanie stanie się nawykiem