Co rozumiemy pod pojęciem edukacja ?

Prawdziwa edukacja to wędrówka od przemiany istoty ludzkiej w bycie człowiekiem. Jeśli edukacja nie uczyni cię dobrym człowiekiem, to na nic się to nie zda.

Edukacja to nie tylko to, czego uczymy się w szkole czy na studiach. Szkolnictwo jest formalnym procesem zdobywania wiedzy, który jest podzielony na klasy, nabywany etapami i ostatecznie sprawia, że uczeń nadaje się do świata. Zasadniczym aspektem edukacji jest nacisk na ucznia, aby uczynić go użytecznym.

Sam fakt, że musimy wprowadzić etykę i edukację moralną pokazuje, że do tej pory wszystko nie było dobre. Wychowywaliśmy nasze dzieci i uczyliśmy je marzyć o tym, by były wielkie, marzyć o tym, by stać się dobrym prawnikiem, inżynierem, lekarzem itp. W tym dążeniu nasze dzieci osiągnęły te cele, ale pozbawione poczucia moralności. Skutkiem tego jest masowa korupcja w naszym społeczeństwie. Ponieważ uczyliśmy nasze dzieci, aby stały się dorosłe, aby stały się bogate, nie uczyliśmy ich, aby stały się 'szczęśliwe’.

Ponieważ nasze społeczeństwo znajduje się na skraju wojny domowej, stworzyliśmy dwa różne światy. Jeden jest bogaty, z dnia na dzień staje się bogatszy, drugi jest biedny i z dnia na dzień staje się coraz uboższy. Praktycznie uczyniliśmy naszą jedną część społeczeństwa pozbawioną wszystkich podstawowych godności, którymi powinni cieszyć się ludzie. Jest to tylko kwestia czasu, kiedy ta część społeczeństwa podniesie broń przeciwko tej drugiej. Takie zjawisko nie ogranicza się do jednego kraju. Na całym świecie jest podział na dwa obszary – rozwinięty i rozwijający się. Nie są to jeszcze zasoby, których nie brakuje, a jeśli chodzi o ochronę środowiska, to wszystkie nasze zasoby nagle znikają i obwiniamy za to inne kraje. Te same zasoby powstają ponownie, gdy próbujemy zawrzeć umowę dotyczącą energii jądrowej i w tym czasie mamy wszystko do zaoferowania.

Jest zatem całkiem jasne, że naszym priorytetom brakuje mądrości i humanizmu. Prawdziwa edukacja czyni człowieka mądrym i umożliwia mu podejmowanie ” rozsądnych ” decyzji dla społeczeństwa w ogólnym ujęciu, a dla ludzkości w szczególności.

Podsumowując, :Tak więc, prawdziwa edukacja to dążenie do mądrości.

Poprzedni post Dlaczego edukacja jest ważna dla społeczeństwa?
Następny post Różne rozumienie edukacji

Dodaj komentarz