Dogoterapia

Wspaniała niespodzianka!

Zobaczcie kto nas dziś odwiedził! Bardzo dziękujemy za wspaniałą wizytę Polskie Centrum Dogoterapii! Dzieci były zachwycone obecnością czworonoga jak i całymi zajęciami!

Dogoterapia

Dogoterapia to stosunkowo młoda metoda terapii, ale niezwykle pomocna. Staje się ona coraz bardziej popularna oraz przynosi wiele korzyści. Dogoterapię wykorzystuje się w terapii z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, czy z zespołem Downa. Na czym więc ona polega, kiedy się ją wykorzystuje i komu może pomóc?

Nie od dziś wiadomo, że kontakt ze zwierzętami może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Są to zwierzęta niezwykle przyjazne, a przede wszystkim wierne. Czasem wystarczy, że poliżą nas po ręce, że je pogłaszczemy, a nawet to, że po prostu będą obok. Obecność zwierząt jest kojąca i odrzuca poczucie osamotnienia. Pies jest stworzeniem, które przybiegnie, gdy tylko wejdziesz do domu i ogromną radość sprawia mu, że przyszedłeś! Co więcej, kiedy wyczuje, że jesteś smutny, czy dzieje się coś złego, próbuje Cię pocieszyć i podnieść na duchu swoją obecnością. Właśnie z tych, wyżej wymienionych powodów, psy stają się terapeutami.

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka

Dogoterapia jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci, ale mogą z niej skorzystać również osoby dorosłe. Jest to metoda, która skutecznie pomaga w rozwoju, terapii jak również rehabilitacji. W dogoterapii odpowiednio wyszkolone, a każdego z nich dobiera się indywidualnie do potrzeb konkretnej osoby. Psimi terapeutami najczęściej zostają Labrador Retriver oraz Golden Retriver. Dlaczego? Dlatego, że z natury są one chętne do współpracy z ludźmi, szybko się uczą, są inteligentne, a przede wszystkim są łagodne i wzbudzają zaufanie. Każdy pies, przed rozpoczęciem swojej kariery terapeutycznej, musi zostać poddany socjalizacji. Oznacza to, że uczy się pewnych określonych norm i wzorców zachowań. Polega to między innymi na dostarczaniu czworonogom różnych doświadczeń we wczesnych okresie życia. Oprócz tego, bardzo ważną kwestią jest miejsce i ludzie, wśród których dorasta i pracuje pies. Decyduje to o jakości pracy w zespole terapeutycznym i przyjemności, jaką będzie czerpał czworonóg ze swojej roli.

Korzyści płynące z dogoterapii

Większość osób jest pozytywnie nastawiona do dogoterapii, ale zdarzają się i krytycy. A to zazwyczaj ze względu na to, że istnieją osoby, które nie zwracają odpowiedniej uwagi na komfort psa i pozwalają na to, aby dzieci się na niego kładły, czy grupowo tuliły. Zderza się to z wielką krytyką, natomiast warto wiedzieć, że to nie jest norma! W prawidłowej dogoterapii nie dopuszcza się do takich sytuacji, ponieważ dbanie o wygodę psiego terapeuty, powinno być priorytetem.

Udostepnij